czwartek, 4 września 2008

Festival Skrzyżowanie Kultur

Cygański skrzypek Roby Lakatos, Tangata Quintet i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej wystąpią na inauguracyjnym koncercie tegorocznego, 4 Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie. Podczas całego festiwalu, od 13 do 21 września zaprezentują się artyści z 23 krajów.

Dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Gintowt przypomina, że jego mottem są słowa Ryszarda Kapuścińskiego: "Inne światy i kultury są zwierciadłami, w których odbija się nasza kultura i my sami".
Jacek Gintowt, dodaje, że w tym roku festiwal wpisuje się w trwający Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego, i stąd gośćmi festiwalu są przede wszystkim artyści z basenu Morza Śródziemnego.
W Warszawie wystąpią między innymi: Zespół Solistów Chińskiej Orkiestry Radiowej, grupa "I Muvrini", Renaud Garcia Fons, Savine Yannatou, The Gypsy Queens & Kings i Yasmin Levy.
Planowane są także wydarzenia teatralne, prezentacja młodego kina austriackiego i warszaty muzyczne w klasach: muzyki norweskiej, wokalnej, gitary flamenco, instrumentów perkusyjnych, tańca greckiego i w klasie wirujących derwiszy. Warsztaty zakończą się 20 września koncertem finałowym ich uczestników.
Festiwalowi będzie też towarzyszyć wystawa malarstwa Moniki Worsztynowicz "Oblicza Wielkiej Bogini Matki w różnych kulturach świata".
Od tego roku na wszystkie koncerty obowiązują specjalne wejściówki lub bilety. Miasteczko festiwalowe mieści się przed Pałacem Kultury, a niektóre prezentacje będą się odbywać w Palladium, Teatrze Studio, czy Centrum Kultury Łowicka.
Szczegółowe informacje na temat 4 Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie,
pod adresem www.festival.warszawa.pl



TANGA ŚWIATA” - Roby Lakatos, Tangata Quintet, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej

Koncert ten powstał specjalnie na otwarcie 4. Edycji Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur.


Cygański skrzypek Roby Lakatos jest nie tylko najwyższej klasy wirtuozem, lecz również muzykiem o niespotykanej wszechstronności stylistycznej. Urodził się w rodzinie z wielkimi muzycznymi tradycjami; w wieku 9 lat rozpoczął karierę jako pierwszy skrzypek cygańskiej kapeli. Ukończył w 1984 roku Budapeszteńskie Konserwatorium im. Béli Bartóka, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę w klasie skrzypiec.
Z równą swobodą grający muzykę klasyczną, jazz i swoją rodzimą muzykę węgierskich Romów, Lakatos jest unikalnym muzykiem, którego niepodobna zaszufladkować. Mówi się o nim cygański skrzypek, „skrzypek diabła”, wirtuoz muzyki klasycznej, improwizator jazzowy, kompozytor i aranżer, mistrz XIX-wiecznej muzyki – i każde z tych określeń jest w pełni zasłużone. Jest to muzyk uniwersalny, którego siła interpretatora wywodzi się z jego doświadczeń improwizatora i kompozytora. Jego klasyczne aranżacje wzmocnione są energią węgierskiej muzyki cygańskiej, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla dorobku wielkich kompozytorów. Koncertował w największych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki. Współpracował z Vadimem Repinem, Stephanem Grapelli, jego muzykę uwielbiał Yehudi Menuhin. W 2004 wystąpił wraz z Maximem Vengerovem w głośnym koncercie „Genius of the Violin” w towarzyszeniu Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej

Warszawski zespół Tangata Quintet powstał w styczniu 2002 roku z inicjatywy trzech młodych instrumentalistów: Klaudiusza Barana, Grzegorza Lalka i Sebastiana Wypycha. Z czasem dołączyli do nich Piotr Malicki i Hadrian Filip Tabęcki. Wszyscy są laureatami nagród na licznych konkursach i festiwalach muzycznych. Ich dotychczasowe doświadczenia muzyczne znalazły wspólny grunt w muzyce Astora Piazzolli, łączącej w sobie tradycyjne tango z elementami muzyki współczesnej i jazzu.
Kompozycje Piazzolli stanowią trzon repertuaru zespołu, a od nazwy jednego z jego utworów pochodzi właśnie nazwa zespołu.
Tangata Quintet to w chwili obecnej jedyny zespół nawiązujący składem do 'źródła', czyli oryginalnego zespołu Astora Piazzolli. W swych planach kwintet wychodzi jednak dalej: jego celem jest tworzenie kompletnej formy artystycznej na gruncie tanga, łączącej muzykę instrumentalną z tańcem i piosenką. Od początku istnienia Tangata Quintet współpracuje z najlepszymi polskimi tancerzami, współtwórcami i instruktorami Akademii Tanga Argentyńskiego w Warszawie. Zespół znany jest z wielokrotnych koncertów w Białymstoku, Berlinie, Bytomiu, Chorzowie, Freiburgu, Gdańsku, Katowicach, Kąśnej Dolnej, Łańcucie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Sanoku, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Koncert inauguracyjny „Tanga Świata" w Filharmonii Narodowej

Koncert inauguracyjny „Tanga Świata" – bilety (30 zł) dostępne w kasach Filharmonii Narodowej od 1 września oraz w kasie Stołecznej Estrady od 20.08.




Raquel Tavares (Portugalia)

Raquel Tavares pochodzi z Lizbony, przez wiele osób uważana jest za największą reprezentantkę "Nowej Generacji" fado. Z fado obcowała od dziecka – urodziła się w rodzinie muzyków. Mimo młodego wieku jest już ukształtowaną artystką, a inspirację czerpie z różnych źródeł i muzycznych stylów.
Została laureatką konkursu Grande Noite de Fado w 1997, odbywającego się w Lizbonie. W tymże roku zaczęła śpiewać w kawiarni Cafe Luso, gdzie występuje regularnie do tej pory, jak również w Paryżu, Rzymie, Bolonii, Londynie, etc... W lipcu 2005 uczestniczyła w spektaklu „Nowe Pokolenie Fado” w ramach „Święta Fado 2005".
W jej esencjonalnym i głębokim głosie słychać echa największych śpiewaczek fado, co nie przeszkodziło jej w stworzeniu własnego, dojrzałego stylu. Charakterystyczne dla niej także jest to, że potrafi w oryginalny sposób sięgać do korzeni stylu i przekształcić go w nową formę. Nade wszystko czuje fado, tak jak to się dzieje w przypadku innych stylów muzycznych o zabarwieniu ludowym czy miejskim, jak flamenco, tango albo blues. Już podczas pierwszych koncertów i po wydaniu pierwszych płyt zdobyła uznanie publiczności – stąd wiele osób uważa ją za muzę fado.
Pracę tej artystki charakteryzuje wszechstronność, potrafi przekształcić proste fado lub balladę w wybitne, nowoczesne fado, jak to pokazała w utworach takich jak "Noite" (Noc) , "Querer Cantar" (Chcieć śpiewać), "Por Momentos" (Chwilami) i "Trazes pedaços de mim" (Przynosisz kawałki mnie), gdzie każdy utwór przyjmuje, tak dla niej charakterystyczną, charyzmatyczną formę.
Raquel Tavares otrzymała wyróżnienie Revelação Femenina (Odkrycie Kobiece) 2006 w dziedzinie fado w ramach corocznie przyznawanych Nagród Muzycznych "Amalia Rodrigues".

Koncert namiot, 19.09.2008, godz. 19.00

MUZYKA:
Raquel Tavares - Fado Lisboeta
Raquel Tavares-Fado magala
Fado:Raquel Tavares,"Que Seja Amor".

Zrodlo: www.festival.warszawa.pl

Brak komentarzy: